MS SEPEKOV

Myslivosti ZDAR !

ČIPOVÁNÍ PSŮ

Zákon č.166/1999 Sb. o veterinární péči, která dává nová pravidla pro vakcinaci proti vzteklině.

 

Jak jste se možná někteří z Vás již dozvěděli, tak dne 1.ledna 2020 vstoupí v platnost další novelizované ustanovení již jednou novelizovaného zákona - Zákon č.166/1999 Sb. o veterinární péči, která dává nová pravidla pro vakcinaci proti vzteklině.

Tato nová pravidla se týkají všech psů bez ohledu na plemeno, praktické využití a složené zkoušky. Majitelé psů vědí nebo přesněji řečeno by měli vědět, že jsou ze zákona povinni zajistit, aby byli - cituji: "psi, jakož i lišky a jezevci držení v zajetí, ve stáři od 3 do 6 měsíců platně očkováni proti vzteklině a poté během doby účinnosti předchozí použité očkovací látky přeočkováni, uchovávat doklad o očkování po dobu platnosti očkování a na požádání jej předložit úřednímu veterinárnímu lékaři" konec citace.

Nový požadavek zákona říká že: cituji "Očkování psa proti vzteklině je platné, pouze pokud pes splňuje podmínky na označení zvířat v zájmovém chovu stanovené v cl. 17 odst. 1 předpisu Evropské unie o veterinárních podmínkách pro neobchodní přesuny zvířat v zájmovém chovu 65 ), s výjimkou psa, který byl označen čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011. Chovatel, který chová psa, je povinen zajistit, aby identifikační číslo psa bylo zaznamenáno v dokladu o očkování psa. Identifikačním číslem psa se rozumí alfanumerický kód zobrazený transpondérem, který umožňuje zjistit totožnost konkrétního psa". konec citace

Pokud si někdo bude chtít přesné znění požadavku ověřit, musí si otevřít znění Zákona platné od 1.1.2020. V současně platném znění toto ustanovení nenajdete.

Srozumitelně řečeno s platností od 1.1.2020 nebude moci veterinář naočkovat proti vzteklině psa, který není identifikačně označen čipem. Výjimku tvoří před 3.7.2011 čitelným tetováním označení psi. V praxi to znamená problém pro celou řadu loveckých plemen. Mají-li mít štěňata průkazy původu, musí být identifikačně označena. Kynologické předpisy zatím uznávají jak tetování, tak čipování. Jen požadují, aby vrh byl jako celek označen stejným způsobem. Řada loveckých plemen tetuje. Dle dostupných zdrojů lze zjistit, že Českomoravská kynologická unie zatím neuvažuje o tom, že by jako identifikační označení psů s průkazem původu uznávala jen čipování.

 

Zůstanou - li tedy jenom u tetování, budou muset majitelé psů nechat své čtyřnohé pomocníky ještě jednou identifikačně označit čipem kvůli vakcinaci proti vzteklině, která je ze zákona povinná!

Od 1. 1. 2020 toto platí, bez rozdílu, pro nás všechny!

Pro členy MS

Náhodný obrázek

image001
image001
image001
Image Detail

Sponzor VZ Sepekov 2018

Přístupy na web

897834
Dnes
Včera
Tento týden
Minulý týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Za všechny dny
131
440
5259
889881
11186
15034
897834

Vaše IP: 3.231.228.109
ČAS: 2019-10-21 06:10:57

Nečas Zdeněk

Copyright © 2013. All Rights Reserved.